2010. október 5.

2010. október 5.
"A VÉLEMÉNY SZABAD. A TENNI AKARÁS PARANCS. A SZÜLŐFÖLD SZENT."

2024. november 15., péntek

VADÁSZAT EGY KIRÁLYRA

 


Volt életemnek olyan időszaka, amikor egymás után olvastam Hernádi Gyula könyveit. A Drakulát, a Hasfelmetsző Jacket vagy a Frankensteint most is jó szívvel ajánlom.
Senkit ne tévesszen meg a címük, mert bár Hernádi sűrűn írt a horror fekete tollával, a regényei, a novellái inkább a jeges borzongással elegy fantasztikum felé ívelnek.
Ízlés kérdése.
Nekem tetszettek a szürreális, abszurddal és finom erotikával átszőtt írásai. Hernádinál az a leheletnyi perverzió volt számomra izgalmas, ami minden mondatánál fölsejlett. Fiatal voltam. Én is álomképekkel éltem, kutattam a világomat, folyton a drapéria, a függöny mögé akartam nézni. Zavart a klasszikus irodalom rideg unalma. Kerestem és megtaláltam Hernádit, aki ijesztőnek és egyben kegyetlenül őszintének tűnt.
Hozzáteszem: Jancsó filmjeit is kedveltem, akinek Hernádi Gyula volt az első számú forgatókönyvírója. Mély barátság fűzte őket egybe, ami – úgy rémlik – a kilencvenes évek tájékán megszakadt, jobbára Jancsó politikai szerepvállalása miatt. De nem ez a lényeg.
Hernádi irodalmi patikamérlegén majdnem letális dózisban adagolja a magyar történelem tragikus jelenségeinek magyarázatát. Okkultizmus, beteges önsorsrontás, kivédhetetlen fátum: mind-mind az írói eszköztárában szerepelnek, tarot kártya módra kezeli a cselekmények bonyolításában. Az eredmény pedig csak egy panaszos hangú, ködös felelet minden fölvetett kérdésünkre.
Jó ideje nem vettem kezembe Hernádi kötetet. Van vagy harminc éve. Azaz mégsem: a Borotvált tablót mostanában – tizenvalahány éve – újraolvastam.
Tegnap ismét színházban voltunk.
Csak utólag tudatosult, Hernádi drámáját nézzük.
Az Új Színház kamaratermében, két felvonásban a Királyi vadászatot játszották.
Több okból is érdekes volt. Az utolsó Habsburg-király személye körül forgott a darab: IV. Károlyról igen keveset tudok. A színmű a nemzetet megrázó trianoni országcsonkolás utáni időket taglalja, amikor IV. Károly kétszer is megpróbálta visszaszerezni a magyar trónt – mindkétszer kudarcot vallott. Ennek a szerencsétlen sorsú uralkodónak a hazátlansága és a kétségbeesése szövi át a történéseket, természetesen Hernádi groteszk prizmáján keresztül. Mintha a Koldus és királyfi meséje modern bölcsőben sírt volna föl.
A két fölvonás elgondolkodtató, máig aktuális üzenetet hordozott.
Az első sorban ülve, karnyújtásnyira néztek rám a minimalista díszlet elemei, a négy égtáj felé meredő démoni vízköpők. Jó előadás volt.
A terem Bubik István nevét viseli. A néhai kiváló színészt hetente látom.
Ott szoktam elballagni mellette a Farkasréti temetőben.
  

Nincsenek megjegyzések: